Avantajlar

Çevre dostu ve tamamen doğaldır.Çevre dostu ve tamamen doğaldır.
İnsan sağlığı ve çevre için zararlı kimyasal maddeler içermez.İnsan sağlığı ve çevre için zararlı kimyasal maddeler içermez.
Organik pamuk kumaşı; toprağı, havayı ve suyu korur.Organik pamuk kumaşı; toprağı, havayı ve suyu korur.

Filozofi

Filozofi

Akıntıyı Tersine Çevir

Organik Pamuk Nedir?

Organik pamuk, geleneksel yöntemlerin tersine, tarım ilacı, bitki öldürücü, böcek öldürücü, kimyasal gübreler veya diğer kimyasallar kullanılmaksızın yetiştirilir ve bu yönüyle geleneksel yöntemle yetişen pamuklardan ayrılır. Pamuğun (organik ya da değil) Dünya elyaf ihtiyacının yaklaşık yarısını karşıladığı düşünüldüğünde ne kadar önemli olduğu anlaşılır. Geleneksel yöntemlerle yetiştirilen pamuk en çok kimyasal içeren ekinlerden biridir; dünyadaki toplam zirai üretiminin %3’lük kadarını oluşturan pamuk, üretiminde toplam kimyasal pestisidin %10’u ve toplam kimyasal insektisidin de %25’i kullanılmaktadır. Bu durum gezegenimiz için henüz bir felaket değildir, ancak gelişmekte olan ülkelerde böcek ilacından zehirlenme sebebiyle 20.000 ölüm gerçekleşmiştir! Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nden alınan bilgiye göre bu zehirlenmelerin pek çoğu pamuk tarımından kaynaklanmaktadır. Pamuk, Dünya’nın bazı kesimlerinde “Beyaz Altın” olarak bilinir. Ama böcek öldürücülerinin neden olduğu zehirlenme ve ekosistemlerin yok olması, ödemesi çok ağır bir bedeldir. Çevre bilinci yüksek Boyteks, bu gidişi değiştirmek adına organik pamuk kullanılarak %100 doğal yeni bir kumaşı, Organicotton´u geliştirmiştir!

Neden Organik?

Toprağı Koruyun

Toprak Koruma Servisi, her yıl üç milyar tonun üzerindeki üst toprak tabakasının tarım arazilerinden erozyona uğradığını tahmin etmektedir. Bu demektir ki, toprak doğal oluşumundan yedi kat daha hızlı aşınmaktadır. Ancak, geleneksel tarım yönetiminde kimyasal gübreleme amacıyla bitkiler toprak üzerinde dikey pozisyonda tutulurlar. Sonuç olarak, kaybolan ve kirlenen topraklar nedeniyle çiftçiler tarihteki en büyük erozyona uğramaktadır.

Suyu Kirletmeyin

Su, vücut kitlemizin üçte ikisini oluşturmakta, gezegenimizi de kaplamaktadır. Bu kadar önemli olmasına rağmen, Çevre Koruma Kuruluşu (EPA), kansere sebep olan böcek öldürücülerinin yeraltı sularını ve Dünya nüfusunun yarısından fazlasının içme suyu kaynağını kirlettiğini tahmin etmektedir.

Sağlık Riskini Azaltın

EPA tarafından kullanılabilirliği onaylanan pek çok böcek ilacının, yoğun bir araştırmanın ardından kanser ve diğer hastalıklarla bağlantısı olduğu ortaya konulmuştur. Bugün EPA, bitki öldürücülerin %60’ının, mantar ilaçlarının %90’ının ve böcek öldürücülerin %30’unun kanserojen olduğunu düşünmektedir. 1987 Milli Bilimler Akademisi’nin raporuna göre böcek ilaçları fazladan 1,4 milyonluk kanser vakasına neden olabilir. Tüm bunlardan anlaşıldığı üzere, böcek ilaçları canlı organizmaları öldüren bir zehirdir ve insanlar için de zararlı olabilir. Kansere ek olarak, böcek ilaçları kusurlu doğumlara, sinirlerde hasara ve genetik mutasyona neden olmaktadır.

Neden Organic Cotton Yatak Kumaşı?

Boyteks olarak biz, insan sağlığı ve doğa için tehlike oluşturabilecek hiçbir kimyasal madde içermeyen, çevre dostu ve tamamen doğal bir yatak kumaşı elde etme fikrinden yola çıkarak Organic Cotton kumaşını geliştirdik. Günlük yaşamımızda kimyasal maddeler ile sürekli temas halindeyiz. Bu nedenle de, yaşamımızın üçte birini geçirdiğimiz yataklarımızın doğal ortamlar olması son derece önemlidir. Uyku sırasında vücut direncimiz minimum düzeydedir. Doğal elyaflardan oluşan bir yatakta uyumak, yaşamımızın üçte birinin tehlikeli maddelerden uzak geçmesini sağlayacaktır.

Özellikler

Doğal
Doğal
Sertifika
Sertifika
Yıkanabilir
Yıkanabilir

Doğal ve Sürdürülebilir Konsept Ürünleri

ReTurn
Nettle
Rose
Pineapple
Repreve
Hemp
Silk
Linen
Bamboo
Kashmira
TENCEL™
Wool
Eco Cycle
Go Green
Kapok
Milky

Talep Formu

İstek, öneri ve şikayetlerinizi aşağıdaki form aracılığıyla Boyteks’e iletebilirsiniz.

Form başarıyla gönderildi.
Form gönderilemedi.

Gizlilik Politikası